NEFES TEKNİKLERİ

NEFES TEKNİKLERİ

Nefes teknikleri nefesi doğru kullanarak değişim ve dönüşüm sağlamayı amaçlamaktadır. Bu eğitim, nefes teknikleri, nefes uygulamaları, nefes meditasyonları, nefes terapileri ve nefes farkındalık çalışmalarını içermektedir.

* Genel nefes tanımı
* Nefesin yaşam kalitesi üzerine etkisi
* Nefesin önemi
* Nefesin teknikleri nelerdir?
* Nefesin teknikleri ile duygu kontrolü
* Nefes ile genel yaşamım kontrolü
* Nefes kapasite ölçümü
* Diyafram kullanımının yararları
* Diyafram egzersizleri
* Diyafram ve göğüsteki blokajları engelleme çalışmaları
* Uzun, sağlıklı ve özgür yaşam döngüsü
* Nefes ritmi oluşturmak
* Dört zamanlı nefes çalışması
* Nefes alma, tutma ve verme zamanlarını geliştirmek
* Kalp, dolaşım ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek
* Burun kanalları üzerine çalışmalar
* Kapalı burun kanallarını açma teknikleri
* Doğru nefes alma çalışmaları
* Nefes teknikleri uygulamaları – günlük yaşamda kullanma çalışmaları
* Nefesle meditasyon
* Holoterapi ( Nefes terapisi )
* Bilinçaltı nedir? Nasıl temizlenir?
* Nefesle bilinçaltı duygu ve düşünceleri temizlemek

“Hastalıkların Asıl Nedeni : YANLIŞ SOLUK ALMADIR.” (Andrew Weil) “Bütün Kronik Ağrılar, Acı çekme ve Hastalıklar, Hücre seviyesindeki OKSİJEN EKSİKLİĞİ Nedeniyle Ortaya Çıkmaktadır.” (Uzm. Dr. Arthur C. Guyton) “Yetersiz oksijen, hafif bir yorgunluktan yaşamı tehdit eden bir hastalığa kadar her şeyle sonuçlanabilecek yetersiz biyolojik enerji anlamına gelir. Böyle bir durumda yetersiz oksijen ile hastalık arasındaki ilişki güçlü bir şekilde kurulmuş demektir.” Kısmi oksijen açlığı çeken hücreler, tüm bedende kollektif olarak sürekli belirsiz bir rahatsızlık , büyük bir korku veya felaket hissine neden olan minik panik sinyalleri yayarlar. Bu düşük seviyeli genel uyarı, bunu yaşayan kişi tarafından ahenksiz bir uğultu olarak algılanacaktır. Ya da bu, başka bir rahatsızlık kaynağına yorulur… İnsanlar ender olarak sürekli belirsiz yorgunluk, çaresizlik… Huzursuzluk hissini hücresel oksijen yoksunluğunun belirtileri olarak ele alırlar.” İŞTE BU SEBEPLE: İnsanların %90’ının, nefes alma kapasitelerinin sadece %30’unu kullanıyor olduklarını, içlerinde kanserin de bulunduğu anaerobik olarak nitelendirilen 50’ye yakın hastalık grubunun yalnızca ideal oksijen oranına (%60) sahip olmayan hücrelerde oluşabildiğini,gün içinde aldığımız toksinlerin %70’ini nefesle bedenimizden atabildiğimizi, Doğru Nefes Alma İle Vücudumuza mükemmel bir detoks uygularken Detoksifiye edici yaşam alışkanlıklarını bünyemize kazandırabileceğimizi, Bedenimiz için hayati önem taşıyan OKSİJEN’in;  Kanın ph değerini dengelediğini, Tansiyon seviyesini düzenlediğini, Bağışıklık sistemini güçlendirip enerji miktarını yükselttiğini,Hafıza fonksiyonlarını ve Metabolizma hızını artırdığını, Kas ve Damar sağlığını güçlendirdiğini, Korku, öfke, endişe gibi olumsuz duygularla karşılaştığımızda bilinçsizce nefesimizi tutarak onları “deaktive etmeye” çalıştığımızı ve bastırılan bu duyguların enerji bedenimizde oluşturduğu blokajların Kronik Gerginlik ve Yorgunluklara yol açtığını, DOĞRU nefeste kullanılan bağlantılı Diyafram Nefesinin, Hücre hafızasındaki bir çok Travma ve Olumsuz düşünce kalıplarını dönüştürücü gücü olduğunu, Hayatımızda yolunda gitmeyen bir şeyler varsa, Nefesimizde de mutlaka DÜZENSİZ bir akış olduğunu ve bunun düzenlenmesinin yaşamımıza da yansıyacağını bilmeliyiz.

NEFESİNİ BİLEN RABBİNİ BİLİR.

Arif o dur ki nefesini izler 

Hakk’tan aldığı nefesi düşüncelerle kirletmeden geri Hakk’a verir

Hakk’tan aldığın nefesi düşüncelerle kirletirsen etrafında karakuşları biriktirirsin ve ölüm anın da o kuşlar ruhun üzerine çöreklenir ve seni ancak ay menziline kadar çıkarır daha öteye gidemezsin. (M.Arabi)

 

Nefes nedir?’ diye sorarsanız deriz ki; Nefes, Hakikat Sultanı’nın yüceliğinden dolayı, kötülükleri söndürmek için kalpteki ateşe hakîm kıldığı bir nurdur. Allah günde, yirmi dört bin defa nefes aracılığıyla seni ziyarete gelir, seninle alışverişte bulunur.” der Muhyiddin İbn-i Arabi.

Bu kitap, her an alıp vermekte olduğumuz nefeste saklı olan ruh hakikatinin farkına varmak ve bunu bizzat şahsımızda deneyimleyip inşâ etmek niyetiyle kaleme alınmıştır. Tüm çalışmalarımızda olduğu gibi, bu çalışmada da, dinin ve kadîm öğretilerin kastettiği deneyimlenen ve ulaşılması gereken hakikati din dili üzerinden anlatıyoruz.
Dinin bilgisini, fıkhını, edebiyatını veya felsefesini ilahiyattan ve konunun uzmanı hocalardan öğrenebilirsiniz. Fakat bilginin ötesinde, kastedileni bizzat şahsınızda deneyimlemek; yani ölmeden önce ölmekle ifade bulan bu deneyimsel dönüşüm, ayrı bir çabadır. Bu yol; bilgiyle işaret edilen, ama bilginin işaretiyle sınırlı olmayan bir bilgelik yoludur.

Kitabın sonunda ve ayrıca dvd aracılığıyla sunduğumuz bir kısım kadîm nefes uygulamaları, Rahmani Nefes sarayının kapısının eşiği mahiyetindedir. Tekke usülleri ve esmalar aracılığıyla; kâdim şaman ritimleri, ney, bendir, kudüm ve tibet çanlarıyla uygulanan beden ve nefes teknikleri ancak Rahmani Nefes ile inşâ edilen sarayın Sultanı’na bir münacattır, O’nun kapısını çalmaktır.

Kubilay AKTAŞ